zondag 10 januari 2010

Australija-klima, plaze












U odnosu na Melburn i Sidnej, Brizbejn ima znatno povoljniju klimu. Zime su blage, nalik nasim prolecima, kuce nemaju grejna tela. Leta su topla sa letnjim tropskim kisama.Desava se da bude sparno ali ne tako cesto.Ova godina je bila kisovita. Nama nije smetalo jer su kise tople i kratkotrajne. Radost australijanaca zavisi od kolicine kisnice koja se skupi u (obicno ogromnom) rezervoaru koji ima svaka kuca. Sakupljenu kisnicu najcesce koriste za navodnjavanje basti.
Brizbejnske decembarske veceri su prelepe. Mirne bez daska vetra, 20-22 stepena. Za sedenje , picence i druzenje -idealno.

Ono sto nas je posebno impresioniralo je lepota plaza. Kilometarski duge pescane plaze , plavetnilo okeana, palme i penusavi talasi. Plaze lice na karipske. Temeperatura vode je oko 28 stepeni. U prevodu ulazis u vodu bez posebnog zagrevanja i potapanja. Ono sto kvari idilu ovakve scenografije je kupanje. Dozvoljeno je kupanje na kratkim, zastavicama obelezenim delovima plaze (duzine oko 100m). Sokantna je jacina talasa i struja. Posle petnaestak minuta si potpuno iscrpljen u borbi da te ne slomi talas ili ne povuce struja. I onda shvatis zasto australijanci surfuju ili plivaju po talasima na dasci. Batalis borbu, uletis u prvu prodavnicu i kupis dasku:-)) U mom slucaju se to zavrsilo daskom za amatere (na naduvavanje), jedan od mojih drazih suvenira. Da li treba da napomenem da se kupanje odvija u uskom priobalnom delu. Svaki moj pokusaj da odem dalje od obale zavrsavao se neuspehom. Sloba ne deli u potpunosti moje misljenje. On jer uzivao u borbi sa talasima(ko neko nezrelo deriste) i cudio se sto nasi kumovi i prijatelji ne provode vise vremena u kupanju.

Australijanci su uplaseni cestim obeljenjima raka koze i plivaju obicno u specijalnim majcama koje ne propustaju UV zracenje. Ruke i lice mazu kremama visokog faktora i vecina njih izbegava kupanje izmedju 12.00 i 15.00 sati. Fascinira njihova disciplinovanost.Tu spada i navika da se unosi velika kolicina tecnosti. Piju cesto vodu i naravno da imaju toalete na svakom koraku. Nisu bas preterano cisti (evropski zloban komentar:-))).Za uzvrat australijanci bespostedno ogovaraju Evropu u kojoj jako tesko mogu da nadju javni WC. Nasa kuma nas je stalno nutkala vodom (podsecala me pomalo na moju svekrvu) i morali smo da joj podnosimo raport o boji mokrace:-).

Kao sto sam vec rekla plaze Australiji su prelepe. I veoma , veoma su raznovrsne.Tokom svog boravka posetili smo nekoliko plaza izmedju ostalih i Gold Coast,Collangata, Coloundra , Agnes Water, Rainbowbeach, plaze na ostrvu North Stradbroke... Gold Cost je najpopularnija destinacija domacih turista za letovanje. Pored domacih turista ima puno turista iz Japana i previse je komercijalizovana za moj ukus. Plaza je dugacka , pesak je lep a uz samu plazu proteze se niz visokih hotela, kafica i prodavnica. Interesantna je bila Rainbow plaza . Uz samu plazu su dine sa peskom u razlicitim bojama. Ja sam sakupila sedam vrsta: od belog preko crvenkastog do potpuno crnog peska. Plaza je vulkanskog porekla i to je razlog sto je pesak u duginim bojama. Pesak po kome smo mi gazili je imao dve vrste granulacije: sitnu i krupnu. Onaj sa krupnom granulacijom je cudno skripao pod nogam. Suskanje je posecalo na zvuk morskih talasa.

Za kraj nesto o pecanju. Pre odlaska u Australiju smo znali da je hobi nasih kumova pecanje. Ni Sloba ni ja nismo ljubitelji pecanja ali smo bili spremni na "zrtvu" da i to probamo. Naravno mi smo pecanje zamisljali stereotipno: sednes na kamen pored reke, bacis udicu i cekas. Uz to moras da cutis( zensko zapazanje:-))). U Australiji pecanje izgleda ovako: udjes u more, hocu reci okean, do kolena, zabacis udicu u talase i uz malo srece vrlo brzo izvadis ribu. Proveris velicinu da li odgovara zakonskim normama i u zavisnosti od rezultata vratis ribu u okean ili u svoju kofu. Nasi kumovi su odlicni ribolovci i imali smo prilike da jedemo plodove njihovog ulova. Njam, njam...I promenila sam misljenje o pecanju.

Sloba je probao da peca ali je imao problema sa zabacivanjem udice. Sima je sa zaljenjem konstatovao da mu kum i nije bas neki talenat za pecanje. Da, ali za ribe na kopnu jesam, ga je docekao Sloba:-). Epilog: Sloba je uz pomoc kuma upecao jednu okeansku ribu. Pocetnicka sreca!!! I da dodam i Vesna je odlican ribolovac.


pozzz Silva

Geen opmerkingen:

Een reactie posten